İlan/Duyuruyu Yaratan

Yönetici

Covid-19 Postası | Nilgün <bulten@teyit.org>

 ⏰  Bu bülteni okuyabilmek için ortalama 5 dakikaya ihtiyacınız var.

Merhaba, 
İlmin çözemediği ve muhtemelen çözemeyeceği bir yasa: Her şey biter. Doğan ölür. Ancak mezarlıkların önünden geçtiğimizde anımsadığımız bu kederli hakikatte bir güzellik de var: Vardı ki yok oldu. Yaşamasa ölemezdi.  

Bu, 2020 senesinin başlarından bu yana kılıktan kılığa girdiğine şahit olduğunuz virüsçüğü son görüşünüz. Sempatik mikroorganizmamız posta kutularındaki yaşam döngüsünü tamamladı. Maceraları başka alemde devam edecek. 

Umarız Covid-19 Postası’nın ömrü boyunca edindiklerimiz, olası yeni küresel musibetleri aklıselimle karşılayabilme becerimize, yani dirayetimize payanda olmuştur. 

Buyrun, son bülteniniz.  
 
Virüsçüğün cenazesinde yapacağımız hayali konuşma için satır başları…

 Nedir? 2020 yılının Şubat ayında Teyit’i posta kutusunun dolup taşmasına neden olan salgınla ilgili merak, kaygı ve bilinmezliğe deva olsun diye yola çıktı. Teyitli bilgi, doğrulama ve en son bilimsel gelişmeler ile salgınla yaşama tüyoları içeriyordu. 

 Nasıl gitti? Başlarda talep müthişti ve bülten haftada iki gün gidiyordu. Mayıs 2020’de bunlara pazar postaları da eklendi. Abone sayısı Haziran 2020’den itibaren sabitlendi. Yaz molasından sonra iki haftada bir gidecek şekilde ikinci sezonu başladı. Zamanla merakımız da kaygımız da dindi. 
 
 Sevenleri: 12 binden fazla abonesi, dahası destekçileri var. Salgının başlarında yaptığımız çevrimiçi etkinliklere yüzlerce abonemiz katıldı. Bültenlerde sorduğumuz sorulara binlerce abonemiz yanıt verdi. Yapıcı eleştirileriyle bizleri olgunlaştırdılar.

➕ Sevmeyenleri: Elbette aşı karşıtları… Bizi yıldıramadılar. Hoş, kendileri de yılmadı. Yine de kanıta dayalı bilimselliği savunmaya devam edeceğiz. 

Olur da yad etmek isterseniz tüm bültenleri içeren çevrimiçi koleksiyona şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
 
Salgın başladığından beri ürettiğimiz tüm içeriklere #koronavirüs etiketi altında ulaşabilirsiniz.

❌ ABD’deki aşı kartlarında pagan semboller kullanılmıyor. Tematik aşı kartı, Malezya’da popüler bir furya. [Öyküm Hüma Keskin teyitledi]

❌ Yakın çekim bir gözde fırıl fırıl dönen solucanı gösteren videonun aşıyla uzaktan yakından ilgisi yok. Böyle parazitler maalesef görülebiliyor. [Beşire Korkmaz teyitledi]

❌ Resmi Gazete’de yayınlanan karar, Dünya Sağlık Örgütü’nün İstanbul ofisinin açılması hakkında. Anlaşma Mehmet Ceyhan'a “dokunulmazlık” tanımıyor. [Öyküm Hüma Keskin teyitledi]

❌ ABD’de Covid-19 hastalarına ivermektin verilmiyor, remdesivir de ağır hastalarda kullanılıyor. [Seçil Türkkan teyitledi]
Not: Covid-19 Postası virüsçüğünün Instagram etiketleri için mobil telefonunuzda buraya tıklayın. 
 
 

Bilim insanlarının Covid-19 ve ilgili konularda son 15 günde öğrendiklerini de son kez özetleyelim. 


➕ The Lancet'te yayınlanan rapora göre küresel ısınma nedeniyle dang humması, chikungunya ve zika gibi salgınların patlak verme olasılığı da artıyor

➕ BioNTech ve Pfizer, aşılarının üçüncü dozda yüzde 95'in üstünde koruma sağladığını açıkladı.

➕ Dünya Sağlık Örgütü, vakaların en hızlı arttığı bölgenin yüzde 7 ile Avrupa olduğunu söyledi. Vakaların yükseldiği yerlerin başında Britanya, Rusya ve Türkiye geliyor.

➕ Henüz nedeni tam olarak bilinmese de bazı bilim insanları, Covid-19 atlatmış kişilerin, aşı olduktan sonra hiç enfekte olmamış kişilere göre daha güçlü bir bağışıklık tepkisine sahip olabileceğini düşünüyor.

➕ New York Times, aşılanmamış halkın önemli bir kısmının “aşılara kesinlikle karşı” değil, kafası karışık ve endişeli olduğunu söylüyor.

➕ Nature’da yayınlanan bir çalışma, belli farklı aşıları eşleştirmenin harika bir etkinlik sergilediğini gösteriyor

➕ La Jolla İmünoloji Enstitüsü’nden bilim insanları, koronavirüslerin tamamına karşı koruma sağlamayı hedefleyen bir aşı geliştirmek için yola çıktı. Enstitü bu çalışma için 2,6 dolar kaynak kullanacak.  
 

Böyleyken böyle. Birlikte bir buçuk yıldan uzun zaman geçirdik. Faydamız dokunduysa bin şükür. Sürç-i lisan ettikse affola. 

Posta buralarda olmasa da, Covid-19 salgınıyla ilgili aklınıza takılanlar için internet sitemize başvurmayı ihmal etmeyin. Değilseniz, haftalık Teyitlendin bültenimize de abone olabilirsiniz.

Sizleri seviyoruz. 

Sağlıcakla. 

Gönderdi Sağlık 28 Eki 2021 12:27

Yorumlar (0)

Giriş Yapılmamış