İlan/Duyuruyu Yaratan

Yönetici

Covid-19 Postası | Nilgün <bulten@teyit.org>

 
Salgın gölgesindeki ikinci sonbahar. Kısıtlamalar yeniden başlayacak mı yoksa gündelik yaşamımıza Covid-19’un mevcudiyetinde mi devam edeceğiz, bilmiyoruz. 

Ama artık ne virüs, ne hastalık, ne de salgın gizemli. Wuhan’da ilk vakaların yayılmaya başladığı günlerde hissettiğiniz kaygıyı ve merakı anımsayın. Hangimiz eve gelen damacanayı yıkamadık, ellerimizi aşırı dezenfektandan çatır çatır kurutmadık ki. 

Artık köşedeki bakkal sanki Covid-19. Hep buradaydı, hep burada olacak gibi. Covid-19 Postası’nın görevini tamamladığını söylemek pek de isabetsiz olmaz bu nedenle. İki hafta sonra son bülteni hazırlayacak ve vedalaşacağız. Ama isteriz ki bu veda beraber atlatılmış karantinalar, paylaşılmış kaygılar ve edindiğimiz topluluk ruhuna yakışsın. 

Sona kadar okuyun   
 
 
 
Merck’in geliştirdiği SARS-CoV-2’nin çoğalma yeteneğini körelten antiviral adayı hakkında bilmeniz gerekenler… 

 Nedir? İlaç şirketi Merck, uzun zamandır üzerinde çalıştığı Covid-19 antiviralinin üçüncü faz klinik çalışmasının etkinlik sonuçlarını açıkladı. Buna göre antiviral, erken başlandığında hastaneye yatış ve ölüm oranını yüzde 50 azaltıyor. 

 Neden önemli? Aşılamanın yavaş olması ve yüzde 100 koruma sağlamaması nedeniyle, uzmanlar hastalananları koruyacak bir antiviralin gereğine işaret ediyordu. Halihazırda Covid-19 tedavisinde kullanılan remdesivir ve deksametazon, hastanede yatan kritik hastalarda kullanılıyordu. Tedavide yararlanılan diğer antivirallerin Covid-19’da etkinliği ise kanıtlanmamıştı.
 
 Ne demek? Bu bir mucize ilaç değil; açıklanan çalışma halen hakem onayından geçmedi. Dahası ilaç ancak FDA'nın etkinlik ve güvenlik testlerini geçtikten sonra geçici ya da tam onay alabilir. Kitlesel üretimi ve dağıtımı da zaman alacaktır. Ancak olası hastaneye yatış ve ölümleri yarı yarıya azaltabilmesi ihtimali hafife alınabilecek bir gelişme de değil. 

 Soru işaretleri: İlacın aşılama oranlarının düşük olduğu ülkeler için hayat kurtarıcı olacağı söylense de, bu ülkelerin ilacı almaya gücünün yetip yetmeyeceği (40 tabletlik tek tedavinin maliyetinin 700 dolar kadar olacağı tahmin ediliyor) ile, erken tanı kapasitelerinin olup olmadığı soru işaretleri. Bazı araştırmacılar, ilaç bileşeninin kendini insan DNA'sına dahil etmesi olasılığını da sorguluyor. Merck'ten Daria Hazuda, “ilacın amaçlandığı şekilde kullanıldığında güvenli olacağından eminiz" dedi, ancak güvenlik çalışmalarının detayları henüz açıklanmadı.
 
Salgın başladığından beri ürettiğimiz tüm içeriklere #koronavirüs etiketi altında ulaşabilirsiniz.

❌ İnsanları enfekte eden tüm koronavirüsler ve varyantlarına karşı koruyucu evrensel bir aşı olsa ne güzel olurdu. Ama yok. [Öyküm Hüma Keskin teyitledi] 

❌ Bazı bilim insanları uzun süredir SARS-CoV-2’nin kaynağının bulunması için daha etkin bir soruşturma talep ediyor. Bu çağrı metinlerinden biri, “SARS-CoV-2 diye bir virüs olmadığını kanıtlıyor” diye çarpıtılmış. [Beşire Korkmaz teyitledi]

❌ CDC aşı olanların Covid-19’dan ölme olasılığının 11 kat daha fazla olduğunu açıklasa, bu bir katliamın ikrarı olurdu. Orijinal kayıtta, aşı olanların değil, olmayanların Covid-19’dan ölme ihtimalinin 11 kat fazla olduğu söyleniyor. [Öyküm Hüma Keskin teyitledi]

❌ ABD’de sırf “aşıdan ölenlerin” bedenlerinden kurtulmak için ceset sıvılaştırmaya izin veren bir yasa çıkmadı. Cenazeleri alkali hidroliz kullanarak bertaraf etmek eski ve “yeşil” bir yöntem. Tasarının aşıyla ilgisi de yok. [Beşire Korkmaz teyitledi]

❌ Aşı olmuş ve olmamış insanların kanları arasındaki farka bakın diye paylaşılan görsel, aşı hakkında hiçbir söylemiyor. Kanın renginin değişmesine neden olan içerdiği oksijen. Evde denemeyin ama, biraz atardamar, biraz da toplardamarlarınızdan kan alırsanız farkı görebilirsiniz. [Öyküm Hüma Keskin teyitledi]
 

✏️ Eldeki tüm bilimsel veriler aksini gösterirken, bir insanı aşı karşıtı olmaya ya da aşı karşıtlarına prim vermeye sürükleyen nedir? Teyit ve Sabancı Üniversitesi’nden akademisyenler, alanında ilk bir araştırma yürüttüler

Not: Covid-19 Postası virüsçüğünün Instagram etiketleri için mobil telefonunuzda buraya tıklayın. 
 
 

Teyit olarak Covid-19 aşısı etrafında hızla türeyen yanlış bilgiler ile aşılar hakkında merak edilenleri şu başlık altında topluyoruz. Son 15 günde yaşananları özetleyelim.


➕ Alman menşeili CureVac, geliştirdiği birinci nesil Covid-19 aşı adayından vazgeçeceğini ve yerine gelişmiş mRNA aşı teknolojisi geliştirmek için GSK ile işbirliğine odaklanacağını söyledi.

➕ Lancet tıp dergisinde yayınlanan verilere göre Pfizer/BioNTech aşısının etkinliği ikinci dozdan altı ay sonra yüzde 47'ye düştü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise iki doz mRNA aşısı olanlarda üçüncü doza gerek olmadığını söyledi

➕ Sağlık Bakanlığı, Covid-19 rehberine aşıların hamileliğin başlangıcından itibaren her dönemde uygulanabileceğine ilişkin çalışma sonuçlarını içeren bilgiler ekledi.

➕ İsveç’te bilim insanlarının yürüttüğü randomize kontrollü deney, Covid-19 pandemisi devam ederken verilecek teşviklerin, Covid-19 yayılımını ve ölümleri azaltmak için etkili olabileceğine odaklanıyor.

➕ Doğanın katalizörleri olan enzimler, salgın süresince tüketimi zıplayan plastiğin geri dönüşümüne destek olabilir. Fransız Carbios, tek kullanımlık plastiklerden biri olan ‘pet’i geri dönüştürmek için enzimler kullanacak
 

Son bülteni göndermeden önce bir sorumuz var: 2020’nin Mart ayında nasıl hissediyor, nasıl davranıyordunuz? Bugün nasıl hissediyor ve nasıl davranıyorsunuz? Sadede gelelim: Salgın boyunca sağlık kararlarınızı alırken Covid-19 Postası’nda okuduklarınıza ne kadar başvurdunuz? 

Bu soruların yanıtlarını almak, uzun bir maceranın sonunda elveda demeyi kolaylaştıracak. 

Şimdilik sağlıcakla kalın.

Covid-19 Postası'na bir veda notu bırak
 
  E-postayı arkadaşına ilet
Gönderdi Sağlık 14 Eki 2021 23:26

Yorumlar (0)

Giriş Yapılmamış