İlan/Duyuruyu Yaratan

Yönetici

Covid-19 Postası | Nilgün <bulten@teyit.org>

Kendimizle ilgili kararları daha hızlı ve kolay veririz, ama bir başkası, hele de kendi kararlarını alamayan biri söz konusu olunca kaygımız arşa vurur. Gebeler ve bakım verenler bu nedenle salgının başından beri soru işaretleriyle yaşıyor. 

Ancak bilim insanları klinik denemelerde tam da bu yüzden hassas davranıyor. Yeterince ve güvenilir veri olmadığı sürece sağlık tavsiyeleri vermiyorlar. Çocuklar ve gebelerle ilgili de giderek daha fazla veri elde ediliyor. 

Bu bültende bebek bekleyenlerin sorularına uzmanların verdikleri yanıtları derliyoruz.    
 
 
 
Aşı bana ya da bebeğime zarar verir mi diye internetin altını üstünü getiren anne adayları. Bu bölüm size özel. 

 Bebeğimi tehlikeye atar mıyım? Bugüne kadar yapılan çalışmalardan elde edilen veriler, mRNA aşıları dahil olmak üzere, tüm Covid-19 aşılarının anne ve bebek açısından güvenli olduğunu gösteriyor.

 Düşüğe neden olur mu? Tüm gebeliklerin yaklaşık yüzde 15’i düşükle sonuçlanıyor. Aşıların bu orana herhangi bir etkisi yok.  

➕ Yine de olmasam ne olur? Gebelerde Covid-19 daha ağır seyrediyor. Elbette aşı olmak zorunda değilsiniz, ancak gebelik boyunca hastalıktan kaçmak için çok daha sert tedbirler almanız gerekir. 

➕ Kimler tavsiye ediyor? Dünya Sağlık Örgütü, Britanya, İspanya, İsveç, ABD ve Kanada gibi ülkeler ile bu ülkelerin sağlık otoriteleri gebeler için aşıyı öneriyor. Sağlık Bakanlığı, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği ve Türk Tabipleri Birliği de aşılamadan yana. 

➕ Ne zaman aşı olmalıyım? Aşılar nadiren yüksek ateşe neden olabiliyor. Yüksek ateş gebeliğin ilk üç ayında risk yaratabileceğinden, bazı ülkelerde aşıların 12. haftadan sonra yapılması öneriliyor. 
 
Salgın başladığından beri ürettiğimiz tüm içeriklere #koronavirüs etiketi altındaulaşabilirsiniz.

❌ Çocukların Covid-19’u ağır geçirme ihtimali yetişkinlere nazaran düşük olsa da, sadece yetişkinleri aşılayarak çocukları koruyamayız. Çocukların aşılanması, bulaşın engellenmesi ve kitle bağışıklığı için de önemli. [Öyküm Hüma Keskin teyitledi]

❌ FDA ölüme neden oluyor diye aşılarda üçüncü doza izin vermedi diye bir şey yok. Öyle olsa yer yerinden oynardı. Kurum üçüncü dozu ileri yaşlı ve risk grubundakilere tavsiye ediyor. [Beşire Korkmaz teyitledi]

❌ Fatih Erbakan’ın gösterdiği kuyruklu bebek fotoğrafı montaj, tüylü bebek fotoğrafı da “kurtadam sendromunu” gösteriyor. Aşıların insan DNA’sını değiştirmesi olası değil. [Beşire Korkmaz teyitledi]

❌ Kalp krizleri ile Covid-19 aşıları arasında bilinen bir bağ yok. Kalp krizi sayısı arttıysa bile, bunun nedeni hastalığın kendi ile pandeminin dolaylı etkileri. [Öyküm Hüma Keskin teyitledi]
 

✏️ 11 Eylül 2021’de Maltepe’de gerçekleşen aşı, maske ve PCR karşıtı miting alanına yansıyanları, yazarımız Seçil Türkkan yerinde gözlemledi: “Bir küreselci sembolü verir misiniz memur bey?”

Not: Covid-19 Postası virüsçüğünün Instagram etiketleri için mobil telefonunuzda buraya tıklayın. 
 
 

Teyit olarak Covid-19 aşısı etrafında hızla türeyen yanlış bilgiler ile aşılar hakkında merak edilenleri şu başlık altında topluyoruz. Son 15 günde yaşananları özetleyelim.


➕ Pfizer, 5 ila 11 yaş arası çocuklar için daha düşük doz Covid-19 aşısının güvenli ve etkili olduğunu söyledi.

➕ Fransız şirket ​​Sanofi kendi mRNA Covid-19 aşısından vazgeçti. Şirket, GlaxoSmithKline ile birlikte protein bazlı başka bir aşı adayına odaklanacak.

➕ Oxford Üniversitesi’ne göre Amerikalı erkekler, Covid-19 nedeniyle ömürlerinden ortalama 2,2 yıl kaybetti. Bu incelenen 29 ülkedeki en dramatik sonuç.

➕ Hollanda'da 12 yaşında bir çocuk, babasının itirazına rağmen mahkeme kararıyla Covid-19 aşısı yaptırmaya hak kazandı.

➕ Dünya Sağlık Örgütü Sputnik V Covid-19 aşısının onay sürecini askıya aldı.

➕ Almanya’nın bazı eyaletlerinde Covid-19 aşısı olmayanlar devletten maddi destek almayacak.

➕ Nature dergisinde yayınlanan ve henüz hakem onayından geçmemiş bir çalışmaya göre, Laos'ta SARS-CoV-2’nin bilinen en yakın akrabaları bulunmuş olabilir
 

Bu defalık bu kadar!

Etrafınızda aşıdan yana gönlü rahat olmayan varsa bize yönlendirmekten çekinmeyin. Sorularını bilgimiz ve tecrübemiz dahilinde bilimsel kaynaklarla yanıtlandırmaya çalışırız.  

Sağlıkla kalın.

Gönderdi Sağlık 1 Eki 2021 23:18

Yorumlar (0)

Giriş Yapılmamış