İlan/Duyuruyu Yaratan

Yönetici

Covid-19 Postası | Nilgün <bulten@teyit.org>

Güz kapıyı çaldı. Bulaşıcı solunum yolu hastalıklarının, kapalı alanlarda daha uzun süre kaldığımız ve virüs taşıyan damlacıkların buharlaşması daha uzun sürdüğünden, soğuk mevsimleri sevdikleri bilinir.

Neyse ki artık aşılar var ve bilim insanları Covid-19’u yakın zamanda sıradan bir gribe çevirebilecek tedaviler üzerinde çalışmaya devam ediyor. 

Evet, SARS-CoV-2 büyük ihtimalle kalıcı bir misafir. Geçinmeyi öğrensek iyi olur. 

Dua edelim akrabalarını da çağırmasın.   
 
 
 
Mu varyantı Türkiye’de de görüldü haberi çıkınca ödü kopan var mı? Korkmayın. Hem faydası yok, hem de çok erken. Mu varyantı yeni delta olmayabilir. 

 Neyin nesi kimin fesi?: İlkin Ocak 2021’de Kolombiya'da tespit edildi. DSÖ 30 Ağustos’ta varyantı izleyeceğini açıkladı, ancak henüz “endişe edici” diye sınıflamadı.

 Ne kadar yaygın?: Mevcut küresel Covid-19 enfeksiyonlarının yüzde 0,1’inden sorumlu. Ancak varyant vakaları Kolombiya’da yüzde 39, Ekvator’da yüzde 13 arttı. Türkiye’nin de dahil olduğu 39'dan fazla ülkede görüldü.

 Ne kadar bulaşıcı?: Bilmiyoruz. Ancak mevcut yayılma hızı, delta kadar bulaşıcı olmadığı fikrini güçlendiriyor. 

 Daha mı öldürücü?: Bilmiyoruz. Şu anda endişe etmeyi gerektirecek bir veri yok. 

 Aşılar işe yaramayacak mı?: Bilmiyoruz. Şu anda endişe etmeyi gerektirecek bir veri yok. 

 E siz de hiçbir şey bilmiyorsunuz!: Yeni bir varyant tespit edildiğinde, elde yeterli veri olmuyor. Varyantın nasıl davrandığı hakkında kesin konuşabilmek için yeteri kadar kişiyi etkilemesini beklemek gerek. Yukarıdaki üç soruya yanıt vermek ancak o zaman mümkün olacak. 
 
Salgın başladığından beri ürettiğimiz tüm içeriklere #koronavirüs etiketi altında ulaşabilirsiniz.

❌ Pfizer ve BioNTech’in 2021 yılı için 1 trilyon aşı üretme hedefi yok. Şirket 2021 yılı için 3 milyar, 2022 için ise 4 milyar doza yakın üretim hedefliyor. [Ezgi Toprak teyitledi]

❌ The Simpsons yazarları kademize hükmetmiyor. Herhangi bir The Simpsons bölümünde “Aşı etkisini iki yıl içinde gösterecek” yazan bir not da yok. Görsel montajlanmış. [Melike Pala teyitledi]

❌ Romanya’da ara verilen aşılama değil, aşı ithalatı. Talep azaldığından öncelikle eldeki aşıların kullanılması tercih edilmiş. [Beşire Korkmaz teyitledi]

❌ Aşılılarda delta viral yükünün 251 kat daha fazla bulunduğu söylediği öne sürülen makale çarpıtılmış. Orada yazan, viral yükün delta varyantında daha fazla olduğu. [Öyküm Hüma Keskin teyitledi]


❌ Görselde gözüken, eski Mısır’da bir göz muayenesi, köleleştirme faaliyeti değil. PCR testi, epifiz bezine müdahale etmiyor. [Öyküm Hüma Keskin teyitledi]

Not: Covid-19 Postası virüsçüğünün Instagram etiketleri için mobil telefonunuzda buraya tıklayın. 
 
 

Teyit olarak Covid-19 aşısı etrafında hızla türeyen yanlış bilgiler ile aşılar hakkında merak edilenleri şu başlık altında topluyoruz. Son 15 günde yaşananları özetleyelim.


➕ Türkiye’de 12 yaş ve üstüne aşı randevuları açıldı

➕ Robert Koch Enstitüsü, aşıların Ocak-Temmuz 2021 arası Almanya’da yaklaşık 77 bin hastane yatışını ve 38 bin ölümü önlediğini tahmin ediyor.

➕ The New England Journal of Medicine’da yayınlanan makaleye göre Sinovac aşısı, enfeksiyonu yüzde 66, ölümü de yüzde 86 engelliyor.

➕Uzmanlara göre delta varyantının enfeksiyonları harlamasının en önemli nedenlerinden biri, kendi kopyalarını üretme konusundaki olağanüstü yeteneği. 

➕ ABD, ilk Covid-19 kaynaklı ölümün ne zaman meydana geldiğini araştırıyor. Henüz net bir bilgi yok.

➕ Tıp dergisi Acta Medica, İstanbul için Covid-19 risk haritası yayınladı. Haritaya göre en güvenli eylemler, vapurun açık yerlerinde keyif yapmak ile açık havada yemek. 

➕İsrail'den gelen veriler aşılarının gebeler için genel nüfus kadar güvenli ve etkili olduğunu gösteriyor.

➕ Nature dergisinde yayınlanan mRNA teknolojisinin 30 senelik tarihini, ailemizin viroloğu Semih Tareen Türkçeye çevirdi:

➕ 1960 yılında keşfedildi. 
➕ 1984’te ilk kez laboratuvarda sentezlendi. 
➕ 1995 yılında kanser aşısı için farelerde denendi. 
➕ 2013 yılında ilk kez kuduz aşısı için insanlar üzerinde denenmeye başladı. 
➕ mRNA aşılarında da kullanılan lipid nanopartiküller içeren ilk ilaç, 2018’de onaylandı. 
➕ 2021 yılında mRNA teknolojisi üzerine kurulu bir aşı ilk kez tam onay aldı. 
 

Bu defalık bu kadar!

Etrafınızda aşıdan yana gönlü rahat olmayan varsa bize yönlendirmekten çekinmeyin. Sorularını bilgimiz ve tecrübemiz dahilinde bilimsel kaynaklarla yanıtlandırmaya çalışırız.  

Sağlıkla kalın.

Gönderdi Sağlık 17 Eyl 2021 10:49

Yorumlar (0)

Giriş Yapılmamış