İlan/Duyuruyu Yaratan

Yönetici

Covid-19 Postası | Nilgün <bulten@teyit.org>

 
 ⏰  Bu bülteni okuyabilmek için ortalama 4 dakikaya ihtiyacınız var.

Merhaba, 
Yangınlar, seller ve göç gündemi salgını unutturdu gibi. Aslında Türkiye’de hemen her gün 200’den fazla insan bu sebeple yaşamını kaybetmeye devam ediyor. 

İnsan her şeye alışıyor alışmasına, ancak bizi bekleyen iklim krizi başta olmak üzere bir kamyon musibet var. 

Şu belayı atlatmak lazım ki diğer meselelere odaklanabilelim. 

Mesela eğitime…
 
 
Okullar 6 Eylül’de yeniden açılıyor. Ancak olağan dışı zamanların gerektirdiği, olağan dışı şartlar altında… 

 Yetişkinlerin yükü: Aşılıların çocukları ile aşısızlarınki aynı sınıfta okuyacaklar ve bu ebeveynleri aşı olmayan çocukların baskı hissetmesine neden olabilir. Ailelerin kararlarının bedelini çocuklara ödetmemek için azami özen göstermekte fayda var. 
 Ders süresi ve havalandırma: Atlet geri dönüyor. Kapalı ortamda geçirilecek vaktin kısıtlanması için dersler 40 dakikayı geçmeyecek ve sınıflar sık sık havalandırılacak. Çöp tenekesinin önünde aynı anda en fazla iki öğrenci kalem açabilecek. Sonuncusu şakaydı. 
 Maskeli eğitim: Öğretmenler, okul çalışanları ve öğrenciler maske takacak. Kumaş maskeler bu zamanların yakaları olabilir. Çocuğun baş harflerini işlemeyi unutmayın. 
 Aşı ve PCR zorunluluğu: Sevimsiz bir prosedür olduğu muhakkak ancak aşıyı reddeden öğretmenler ve okul çalışanlarının haftada iki negatif test sonucu bildirmeleri gerekiyor. İlk ve orta öğretimde çocuklara aşı zorunluluğu yok. Yüksek öğretimde ise karar üniversitelere ait.  
 Okuldan biri hastalanırsa ne olacak? Hayır, bütün okul iki hafta karantinaya girmeyecek. Mevcut vaka algoritmasına göre, yakın temas halinde sınıftakilerden karantinaya girmeleri istenebilir
 
Salgın başladığından beri ürettiğimiz tüm içeriklere #koronavirüs etiketi altında ulaşabilirsiniz.

❌ Covid-19 PCR test çubuklarındaki etilen oksit, kullandığınız herhangi bir medikal üründekinden daha fazla ya da zararlı değil. Etilen oksit ile sterilize edilen PCR sürüntü çubukları, test öncesi zaten bu maddeden arındırılıyor. [Öyküm Hüma Keskin teyitledi]

❌ Virüs yayıldığı ve aşılanan oranı arttığı sürece, aşılı nüfus içinde vakaların sıklaşması olağan, çünkü aşı olanları içeren örneklem havuzu genişliyor. [Mert Can Yılmaz ve Öyküm Hüma Keskin inceledi]

❌ Resmi kaynakların istismar edilmesine izin vermeyelim. ABD’de bir aşı güvenliği programı olan VAERS’e girilen ölüm raporlarındaki rakamlar, kayıplara aşının neden olduğunu göstermiyor. [Beşire Korkmaz teyitledi]

❌ Pfizer CEO’su aşı hakkında tereddütleri olduğu için değil, sırası henüz gelmediği için aşı olmamıştı. Sırası gelince aşısını oldu. [Öyküm Hüma Keskin teyitledi]

 

Not: Covid-19 Postası virüsçüğünün Instagram etiketleri için mobil telefonunuzda buraya tıklayın. 
 
 

Teyit olarak Covid-19 aşısı etrafında hızla türeyen yanlış bilgiler ile aşılar hakkında merak edilenleri şu başlık altında topluyoruz. Son 15 günde yaşananları özetleyelim.


➕ ABD Gıda ve İlaç Dairesi Pfizer/BioNTech Covid-19 aşısına tam kullanım onayı verdi.

➕ Sağlık Bakanlığı 15 yaş üstüne ve kronik hastalığı olan 12 yaş üstüne aşı hakkı tanıdı.

➕ Türkiye, Avrupa Birliği aşı sertifikası uygulamasına dahil edildi. İki doz Covid-19 aşısı olanlar sertifika alarak AB’ye seyahat edebiliyor.

➕ 6 Eylül’den itibaren 18 yaşın üzerindeki aşısızlardan yolculuk, okul, sinema, tiyatro ve konser gibi etkinlikler için negatif PCR sonucu istenecek

➕ Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. İsmail Balık, iki doz Covid-19 aşısı olanların hastaneye gitme olasılığının yüzde 93 azaldığını belirtti.

➕ Güney Afrika’da C.1.2 kodlu yeni bir koronavirüs varyantı tespit edildi. Ancak şimdilik paniğe gerek yok. Varyantın etkisini gerçek hayat verileri geldikçe göreceğiz. 

➕ Hindistan Zydus Cadila’nın geliştirdiği DNA tabanlı Covid-19 aşısına, Küba da Soberana 2 ve Soberana Plus aşılarına acil kullanım izni verdi.

➕ İsrail’in açıkladığı verilere göre üç doz BioNTech aşısı, iki doza göre enfeksiyondan dört kat daha fazla koruma sağlıyor. ABD de üçüncü dozlara Eylül’de girişiyor. Ülkede bazı hayvan barınaklarındaki primatlar dahi aşılanmaya başladı

➕ Araştırmacılar, mRNA aşılarıyal oluşan antikorların altı ay içinde azaldığını, ancak B ve T hücrelerinin SARS-CoV-2'ye dayanıklı bir bağışıklık belleği oluşturduğunu söylüyor.
 

Bu defalık bu kadar!

Etrafınızda aşıdan yana gönlü rahat olmayan varsa bize yönlendirmekten çekinmeyin. Sorularını bilgimiz ve tecrübemiz dahilinde bilimsel kaynaklarla yanıtlandırmaya çalışırız.  

Sağlıkla kalın.

Gönderdi Sağlık 2 Eyl 2021 18:08

Yorumlar (0)

Giriş Yapılmamış