Sık Sorulan Sorular

Aşağıda sık sorulan bazı sorular ve cevaplarını paylaştık, sorunun üstüne tıkladığınızda cevabını da görebilirsiniz


eKomşu, fiziksel olarak birbirine yakın kişilerin bir araya gelebilmesi için tasarlanmıştır. Bu nedenle yaşadığınız yerin bilinmesi bizim için çok önemlidir. Posta Kodu bilgisi ile birbirine yakın kişilerin aynı bölge altında birleştirilmesi amaçlanmıştır. Hangi Bölge’de olduğunuzu aşağıdaki ekran görüntüsünde işaretlediğimiz kısımdan görebilirsiniz. Burada bir bölge ismi yer almaması halinde posta kodunuzun hatalı olduğu veya hiç girilmediği düşünülmelidir. Bu alanda “99999” veya “99998” yazıyor ve Posta Kodunuzu doğru girdiğinizi düşünüyorsanız lütfen bizimle irtibata geçin.


Can Komşu, normal komşularınıza göre daha yakın olan komşularınızı tanımlamak için kullandığımız bir tabir. Ana sayfada üst bölünde yazan Komşular ı açın ve gelen sayfadaki resimlerin üzerinde ki ‘’can komşu ekle’’ yi tıklayın. Can komşuluk isteğiniz ilgili kişiye yönlendirilecektir. İlgili kişi Ana sayfa üst sağ da ki çan ikonun üzerinde kırmızı bildiri uyarısını görür ve buradan teklifinizi görüp onaylayabilir. Siz de kendi sayfanızda sol tarafta ‘’can komşular’’ başlığı altında ilave edilen komşuyu görebilirsiniz. Can komşularınızı gruplarınıza daha kolay dahil edebilir, özel mesajlar yollayabilirsiniz.


eKomşu’ya üye olmak bu sosyal medya yaşadığı süre ücretsiz olacaktır. Şu anda ücretsiz olan İlan vermekte ticaret amaçlı olmadığı sürece ücretsiz olmaya devam edecektir.


eKomşu’da Can Komşuların bir araya gelebilmelerinin en kolay yöntemlerinden biri Gruplar kurmaktır. Kurulan gruplar sadece kendi bölgenizden olan komşularınız ile olabileceği gibi, farklı bölgelerden de olabilir. Bir apartman veya site veya sokak grubunda yer alan tüm komşuların aynı bölgede olacağı düşünüldüğünden, “Grup Bölgesi” olarak “Lokal Grup” seçilmelidir. Eğer grubunuzda yapılan paylaşımların, bölgenizdeki diğer komşular tarafından görülmesini istemiyorsanız, grubu “Kapalı Grup” olarak kurmanız gerekmektedir.


Bu gruplara Can Komşularınızı davet edebilirsiniz. Eğer davet edeceğiniz kişi can komşunuz değil ise eposta adresine yollayacağınız bir davet ile de gruba katılımını isteyebilirsiniz.


Grubu kurarken 'Otomatik Onay' kısmında 'Hayır' ı işaretlerseniz, tüm gönderiler öncelikle onaya düşecektir. Bu durumdaki gönderileri 'bekleyen paylaşım başlığı' altında bulabilirsiniz.


eKomşu’da aynı ilgi alanını paylaşan komşularımızın bir araya gelebilmelerinin en kolay yöntemlerinden biri Gruplar kurmaktır. Kurulan gruplar sadece kendi bölgenizden olan komşularınız ile olabileceği gibi, farklı bölgelerden de olabilir. Okul arkadaşlarınızın tümünün aynı bölge veya şehirde oturmadığı düşünüldüğünde, “Grup Bölgesi” olarak “Global Grup” seçilmelidir.


İsterseniz grubunuzda yapılacak paylaşımların moderasyona tabii tutulmasını da otomatik onaya “Hayır” diyerek sağlayabilirsiniz. Bu durumda gönderiler bekleyen paylaşım başlığı altında grup yöneticilerinin onayını bekleyecektir.


Gruba üye davet etmek için aşağıdaki resimde gösterilen kısım tıklanır ve ya Can Komşularınız isimleri yazılarak ya da arkadaşlarınız eposta adresleri yazılarak davet edilir.


Grup “sınırlı” başlığı ile kurulduysa, arama ekranlarında çıkabilir ve isteyenler buradan da katılma talebi gönderebilirler.


Muhtarlığını yaptığınız mahalleye özel bir grup kurabilirsiniz. Böylece bölgenizdeki önemli olayları komşularınızla paylaşma olanağı bulabilir, tüm komşularınızla doğrudan iletişime geçebilirsiniz. Bu tip gruplara bölgeniz dışında katılım olmayacağından Lokal kurmanız, çok sayıda paylaşım yapılabileceğinden Otomatik Onay’a “Hayır” demeniz yararlı olacaktır. Bu gruplarda günlük olarak nöbetçi eczaneleri, kapalı yolları veya elektrik su kesintilerini paylaşabilir, mahallenizde ki kayıplar veya doğumları duyurabilirsiniz. Muhtarlığın adresini ve harita üzerinde işaretlemenizi Açıklama alanında vermeniz yararlı olacaktır. İsteyen herkesin üye olabilmesi için “Açık” grup olarak yaratılmasını tavsiye etmekteyiz.


Gruba üye davet etmek için aşağıdaki resimde belirtilen kısımdan “komşu davet et” seçeneği seçilmelidir. Eğer Can Komşularınız arasından bir komşunuzu davet edecekseniz doğrudan ismini yazarak ulaşabilirsiniz. Ancak davet edeceğiniz kişi Can Komşunuz değil veya eKomşu üyesi değilse, bu durumda eposta adresini belirterek de gruba davet edebilirsiniz.


Ayrıca grubunuz eğer “Açık” olarak yaratıldı ise isteyen herkes grubunuza doğrudan katılabilecektir. “Kapalı” gruplar arama ekranında gözükmezler ve sadece sizin yapacağınız davet ile üye olunabilir. Kısıtlı gruplar ise arama ekranında gözükürler, katılmak isteyen üyenin talebi Grup yöneticisinin onayına gelir.


Yaratmış olduğunuz grup sayfasının sol tarafında üyeler başlığını tıkladığınız zaman grup da ki tüm üyeleri görebilirsiniz. Resimlerin altında “yönetici yap” ya da “yöneticilikten çıkar” seçeneği yetkili atama ya da iptal imkânını grup kurucusuna verir.


eKomşu’nun temel amaçlarından biri de komşularımızın evlerinde atıl duran eşyaların, hibe veya satılma yolu ile diğer komşuların işine yarayabilmesine imkân sağlamaktır. Aynı mahalleden bir komşunuzun satacağı arabaya veya elektronik cihaza, hiç tanımadığınız ve uzak bir semtte oturan kişiye göre daha güvenmeniz doğaldır.
İlan/Duyuru alanımızı bu amaçla oluşturduk. Üst menüden İlan/Duyuru seçeneğini seçerek şu anda bölgenizdeki tüm ilan ve duyurulara ulaşabilirsiniz. Bu seçenek seçildiğinde sol menüde kategori seçimi yaparak sadece satılık eşyaları görmeniz de mümkündür.


Sağ üstte yer alan Yeni bir İlan/Duyuru oluştur butonu ile kolayca bir Satılık İlanı oluşturabilirsiniz.


Kategorinin doğru seçimi ilanınızın kolayca bulunmasını sağlayacaktır. Eğer aradığınız kategori burada yer almıyorsa bize yazabilirsiniz. Editöre koyacağınız bir veya daha fazla resim, potansiyel alıcılara kolaylık sağlayacaktır. Etiketler kısmına tek kelimeden oluşan ve ilanınızı tanımlayan etiketler koyabilirsiniz. Birden fazla etiket koyabilirsiniz. Doğru seçilmiş etiketler ilanınızın kolay bulunmasını sağlayacaktır.


Öncelikle şunu belirtmek istiyoruz, eKomşu bir video saklama sitesi değildir. Ancak gerek YouTube’da gerekse Vimeo’da bulduğunuz, beğendiğiniz ya da sizin buralara yüklediğiniz videoları, komşularınızla kolayca paylaşabilirsiniz. Bunu yapmak için ilk başta paylaşmak istediğiniz videonun adresine ihtiyacınız olacaktır. Eğer bu video YouTube’da duruyorsa aşağıdaki resimlerde gösterildiği gibi adresi alabilirsiniz.


Bu resimde PAYLAŞ butonuna bastığınızda çıkan adresi kopyalayın.


Daha sonra eKomsu ana ekranında Videolarım sekmesi altında “Yeni bir video paylaş” butonuna basın.


Çıkan ekranda biraz önce kopyaladığınız adresi URL kısmına yerleştirip, “Videoyu Ara” tuşuna basınız.


Eğer adres doğru ise karşınıza şu ekran gelecektir.


Video Başlığı otomatik olarak gelir. Kategori ve diğer alanları isteğinize uygun olarak doldurduktan sonra “Videoyu Yayınla” butonu ile işlemi tamamlayabilirsiniz.
Eğer paylaşmak istediğiniz videonuz Vimeo’da ise aşağıdaki resimde gösterilen “Share” butonu ile video’nun adresini alabilirsiniz.Burada “link” kısmında yer alan adresi kopyaladıktan sonra eKomsu’da aşağıdaki ekranda bu sefer Kaynak olarak Vimeo’yu seçip, URL kısmına bu adresi yapıştırarak devam edebilirsiniz.


Mesaj gönderebilmeniz için diğer kişinin sizin ‘’can komşunuz‘’ olması lazımdır. Başka bir deyişle karşı tarafın sizin mesajlaşma isteğinizi önceden onaylamış olması gerekir. Bu sizi rahatsız edebilecek davranışlardan korumaya yönelik olarak alınmış bir önlemdir.


Başkalarını iki yolla davet edebilirsiniz. Ana sayfanın en üst ve en sağında resminizin bulunduğu simgeyi açınca “Komşunu Davet Et” seçeneği karşınıza çıkacaktır.


Burayı tıklayınca açılan yeni sayfada hem eposta ile hem de whatsapp ile davet imkânını kullanabilirsiniz.


Kişisel bilgilerinizin teminatını ana giriş sayfasında taahhüt edilmiştir. Kişisel demografik bilgileriniz sadece eKomşu ortamında kullanılabilinir. Ayrıca bilgilerinizin 3. Şahıslara devredilmesi de söz konusu değildir. Tüm veriler Türkiye de katmanlı güvenlik çemberi altında korunmaktadır.


Evcil hayvanınızı ilan duyuru sayfasından ‘’evcil hayvanlar’’ kategorisi altına ekleyerek listeye ilave etmeniz mümkündür. Evcil Hayvanınız ile ilgili detaylı bilgileri açıklama kısmına yazmayı ve mutlaka bir resmini de ilave etmeyi unutmayın. Kim bilir belki de ortak ilgi alanı olan bir komşu ile de karşılaşabilirsiniz.


Bu aşamada İşiniz ile ilgili her konuyu ana sayfa ilan/duyuru bölümünde ücretsiz olarak paylaşabilirsiniz. Ayrıca belirlenmiş gruplarımızda da ilan vermeniz mümkündür.


Ana giriş sayfasında da ifade edildiği üzere bu konularda yönetimimiz hiçbir tolerans tanımamaktadır. Bunun da sebebi bu tip konuların ana kuruluş temamıza aykırı düşmesidir.


Bu adresten bize yazabilirsiniz.


Adresinizi veya posta kodunuzun değişimini profilinizi görüntüleyerek yapabilirsiniz.


eKomşuya üye olmak ekomsu.com a girerek istenilen bilgileri vermek ile mümkündür. Ya da bir tanıdığınız size email veya whatsapp üzerinden davet gönderir ve siz davetteki üye ol butonuna basarak istenilen bilgileri girerek üye olabilirsiniz.


Kapalı olmadığı suretle her gruba katılabilirisiniz. Kapalı gruplara ise davet alarak katılmanız mümkündür.


ekomşu platformu yakın çevremiz ile bağlantıları yeniden oluşturmak , hayatımızı kolaylaştıracak paylaşımlarda bulunmak için kuruldu.


Adres doğrulaması şu an için devrede değildir.


Bu adresten bize bilgi verirseniz hesabınız iptal edilecektir. Hesabınız iptal olduğunda o ana kadar ki tüm paylaşımlarınız da silinir ve geri alınamaz.


Profilinizi görüntüleyin. Solda ki kullanıcı menüsünden eposta bildirim ayarlarını kullanarak değişiklikleri yapabilirsiniz.