Şarap Dostları

Bilgiler

 • Genel (herkes görüntüleyebilir ve katılabilir)
 • Bu grupda şarap ile ilgili güzel şeyler paylaşacağız

Son Aktiviteler

 • Ahmet Ziyal
  Eğer kırmızı şarabın yanında peynir yediğinizde suçluluk hissediyorsanız artık hissetmeyin. Iowa Eyalet Üniversitesi'nde on yıl boyunca yürütülen bir araştırma, içgüdüsel olarak yaptığınız bu...
 • Bulent Uygur
  Dünyanın en saygın şarap dergilerinden Decanter’ın İngiltere’de düzenlediği World Wine Awards’un 2021 kazananları açıklandı. Türk şaraplarının 1 altın ve 36 gümüş madalya ile döndüğü yarışmadaki tek altınımızı, Urla Şarapçılık’ın 2019 rekolteli Nero d’Avola-Urla Karası kupajı aldı. Gümüşlerde de 9 madalya alan Kavaklıdere’yi 6 madalya ile Suvla izledi.
  Bunca engele, tanıtım sınırlamalarına, yüksek vergilere, ekonomik zik-zak’lara ve sıfır kamu desteğine rağmen şaraplarımızın seçici bir yarışmada...  daha
  DECANTER DÜNYA ŞARAP ÖDÜLLERİ 2021 | Degustasyon
  Dünyanın en saygın şarap dergilerinden Decanter’ın İngiltere’de düzenlediği World Wine Awards’un 2021 kazananları açıklandı. Altın ve gümüş...
 • Ahmet Ziyal
  Fransa’nın Bordo bölgesine özgü Semillon üzümü 1900’lerde Trakya bağlarına dikilmiş, bölgeye çok da iyi uyum sağlamıştı… Uzun yıllar Tekel’in Trakya beyaz ve Barbaros, Doluca’nın Villa Doluca beyaz ve Kavaklıdere’nin Çankaya şaraplarına hayat vermişti. 2000’lerde Tekel’in özelleştirilip üzüm alımının azalması, bağcı köylünün yoksullaşması, bağların mirasla bölünmesi ve turizmle kolay para kazanılması gibi nedenlerle yörede bağlara bakılmadı, Semillon iyice azaldı. Çoğu bağdaki üzüm de yozlaştı.
  ...  daha
 • Ahmet Ziyal
  "ÜÇ NAL'A GELEN DÖRT NALA GİDER"

  Şinasi Beray, 1946 yılında, babasından kalma evin alt katındaki ahırı temizleyip meyhaneye çevirir. Ahırdan bozma olduğu için adını "ÜÇ NAL MEYHANESİ" koyar. Kapısı da kovboy filmlerindeki gibi kanatlıdır.

  Mekanın müdavimleri, Ankara Lisesinden sınıf arkadaşı Orhan Veli, Cahit Sıtkı Tarancı, Melih Cevdet Anday, Sebahattin Eyüboğlu, Can Yücel gibi Türk Edebiyatının dev isimleridir.
  Karikatürist Ratip Tahir Burak, veresiye defterine bir karikatür çizer ve üzerine...  daha
 • Ahmet Ziyal
  100 yıl önce bugün doğan yaşama sanatının büyük ustası Aydın Boysan, renkli konuşmacılığı ve kendi deyimiyle “demciliği” ile ün kazansa da aynı zamanda verimli bir yazardı. Asıl mesleği mimarlık olan Boysan’ın 60 yaşından sonra Hürriyet’in hafta sonu eklerinde başladığı yazarlığı, yirmiye yakın kitapla taçlandı. Özellikle gezi yazıları, yeme-içme tutkunları için de çok keyifli satırlarla doluydu. İşte birkaç tadımlık:
  .
  “Endülüs’te iklim, en iyi üzümün yetişmesine elverişlidir. O parlak, şifal...  daha
 • Bulent Uygur
  Sevgili Şarap Dostları, bilginiz olsun 18-19 Haziran Carrefoursa da şaraplarda indirim var. Bazı oranlar %45 i buluyor.
 • Ahmet Ziyal
  Ben tipten kaybettim .....
  Hep heves etmişimdir şööle gidip güzel bir restoranda iyi bir şarap içmeyi.
  Yok olmuyor.
  Giriyosun oturuyosun , şef geliyor bana bi bakıyor "Abi, EFE rakı mı yoksa Tekirdağ mı tercih edersin ?" diyo ve olay bitiyo.
  “Yok ben şarap içicem” desem adam mesleği bırakacak.
  Rakı basit iş.
  Tek telaşın buz .
  Şarap öyle değil. Bildiğin evde çalışıp gelmen lazım. Masada bir havası var değme gitsin.
  Garsondan isteyişi bile farklı "Bir 68 Cheateaux Ga...  daha
 • Ahmet Ziyal
  Sevgili Çağlar Kuzlukluoğlu'nun paylaşımı

  Sayın Mehmet Atılsın ‘ın Ezel’inin kırmızı geyikli şişesini 1 yıl kadar önce deneyip çok beğenmiştik. Denizlili olmak bir yana objektif olarak söylüyorum; sonunda deneyebildiğim bu Shiraz-Öküzgözü şişe tasarımı kadar elegan ve lezzetli. Özellikle bu paylaşımı okuyan memleketlilerim başta olmak üzere tüm şarap sever dostlarıma Ezel Şarapçılık deneyimlemelerini şiddetle öneriyorum. Biz Büyükada Kasap Faruk’un bifteklerine pek yakıştırdık, puro ve çeşitli ...  daha